Autohipnoza

Autohipnoza (stgr. αὐτός autós „sam” + ὕπνος hýpnos „sen”) – oznacza:

  • czynność prowadzącą do osiągnięcia zmienionego stanu świadomości, zwanego często także hipnotycznym transem (stan głębokiego wewnętrznego rozluźnienia przy jednoczesnym zachowaniu uważnej świadomości),
  • stan zmienionej świadomości, stan hipnotyczny.

Przedrostek „auto” oznacza, że osoba indukuje samą siebie, a stan transu jest osiągany bez udziału osób trzecich. Przedmiot i podmiot hipnozy są tożsame.

Charakterystyczna dla autohipnozy, tak jak i hipnozy, jest podwyższona koncentracja i zogniskowanie uwagi na aspektach świata wewnętrznego (doznaniach i odczuciach z ciała, na wewnętrznych obrazach, myślach, wrażeniach) oraz zmniejszona receptywność bodźców ze świata zewnętrznego[1].

Autohipnoza to pierwotny fenomen, występujący samoistnie, np. u biegaczy długodystansowych czy w czasie tańców transowych. Pojawia się także w subtelnej formie w codziennym życiu jako stany zagapienia się lub zamyślenia, kiedy traci się orientację co do czasu i przestrzeni. Milton Erickson nazywa to zjawisko zwykłym, codziennym transem[2]. Trans tego rodzaju może pojawić się w odpoczynkowej fazie naturalnego rytmu dobowego.

Każda hipnoza prowadzona przez osobę trzecią może być rozumiana jako autohipnoza pod czyimś prowadzeniem[3].

  1. Yapko M. D. (2000). Podstawy hipnozy. Gdańsk: GWP.
  2. Haley J. (1995) Niezwykła terapia. Gdańsk: GWP.
  3. Ruch J. C. (1975) Self-hyposis: The result of heterohypnosis or vice versa? International Journal of Clinical and Experimental Hypnosis, 23,4.

From Wikipedia, the free encyclopedia · View on Wikipedia

Developed by razib.in