Kimberella

Kimberella quadrata
Evolúciós időszak: Ediakara, 558–555 Ma
Kimberella quadrata fosszília.
Kimberella quadrata fosszília.
Kimberella fosszília gipszöntvénye.
Kimberella fosszília gipszöntvénye.
Természetvédelmi státusz
Fosszilis
Rendszertani besorolás
Ország: Állatok Animalia
Alország: Valódi szövetes állatok (Eumetazoa)
Csoport: Kétoldali szimmetriájú állatok
(Bilateria)
Hatschek, 1888
Faj: Kimberella quadrata
Wade, 1972[1]
Típusfaj
Kimberella quadrata
Szinonimák
Csoportok
  • Kimberella persii Vaziri, Majidifard & Laflamme, 2018
  • Kimberella quadrata Glaessner & Wade, 1966
Hivatkozások
Wikifajok
Wikifajok

A Wikifajok tartalmaz Kimberella quadrata témájú rendszertani információt.

Commons
Commons

A Wikimédia Commons tartalmaz Kimberella quadrata témájú kategóriát.

A Kimberella egy, kizárólag az ediakara korú kőzetekből ismert kihalt állatcsoport. A kétoldali szimmetriájú állatok közé tartozott, valószínűleg a mai puhatestűek egy őse. Az állat a tengerfenéki mikrobaszőnyegen táplálkozott, hasonlóan a mai csigákhoz, bár ezekkel való kapcsolata bizonytalan.

Habár a jelenlegi kutatások Oroszországban, a fehér-tengeri kőzetekben található kövületekre összpontosítanak, az első példányokat az ausztráliai Ediacara-hegységben írták le. A fehér tengeri üledékek 555-558 millió évvel ezelőtti korszakot ölelik fel.[2] Mint a kor többi fossziliái esetében is, a Kimberella rendszertani helyzete is vitatott. Az első leírói medúzának vélték, de 1997 óta az anatómiája és a táplálkozási nyomai alapján inkább puhatestűnek vélik a kutatók. Erre utal, hogy a mozgási nyomaival kapcsolatban a reszelőnyelvvel okozottakhoz hasonló kaparások is fellelhetőek. Habár a puhatestűségét egyes paleontológusok vitatják, abban mindannyian megegyeznek, hogy a kétoldali szimmetriájú állatok közé tartozott.

A Kimberella besorolása központi probléma, ugyanis ez alapján a kambriumi robbanás is jobban érthetővé válhat. Ha ugyanis puhatestű volt, de legalábbis az ősszájúak közé tartozott, az azt jelenti, hogy az ős- és az újszájúak csoportjai jóval az ediakara-fauna megjelenése előtt szét kellett váljanak. Eleve, ha csak a kétoldali szimmetriájúak közé tartozott, már az is azt jelentené, hogy az állatok szétágazása lényegesen korábban történt a kambrium időszaknál.

  1. Wade, M. (1972). „Hydrozoa and Scyphozoa and other medusoids from the Precambrian Ediacara fauna, South Australia”. Palaeontology 15, 197–225. o. [2011. április 9-i dátummal az eredetiből archiválva].  
  2. Fedonkin, M. A.; Simonetta, A; Ivantsov, A.Y.. The Rise and Fall of the Ediacaran Biota [archivált változat], 157-179. o.. Hozzáférés ideje: 2020. február 7. [archiválás ideje: 2012. november 22.] 

From Wikipedia, the free encyclopedia · View on Wikipedia

Developed by Tubidy