Kujavsko

Kujavsko
Poloha Kujavska na mapě Polska
Poloha Kujavska na mapě Polska
Kujavsko – znak
znak
Geografie
Hlavní městoWłocławek, Inowrocław a Kruszwica
Statushistorická polská země
Souřadnice
Rozloha5 924 km²
Obyvatelstvo
Počet obyvatel1 000 000
Hustota zalidnění168,8 obyv./km²
Jazykpolština, v minulosti také němčina a ruština
Národnostní složeníPoláci, do roku 1945 významná německá a židovská menšina
Náboženstvíkatolictví, do roku 1945 významná protestantská a židovská komunita
Správa regionu
StátPolskoPolsko Polsko
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Kujavsko a další historické země Polska na pozadí moderních správních hranic

Kujavsko, popř. Kujavy (polsky Kujawy, latinsky Cuiavia, německy Kujawien, rusky Куявия, Kujavija), je historická země v Polsku, svébytný etnografický a etnolingvistický region na západ od Varšavy.[1] V současné době je součástí Kujavsko-pomořanského vojvodství. Nepatrná část historického území nachází se také v severních částech poviatů Kolského a Koninského ve Velkopolském vojvodství a v poviatu Płockém v Mazovském vojvodství. Na severu hraničí s Pomořím, na západě s Velkopolskem a na východě s Mazovskem. V minulosti bylo Kujavské knížectví lénem Polského království, pak bylo rozděleno na několik údělných knížectví a následně vojvodství.

Kujavsko nemá jedno hlavní historické centrum. Ve 13. století hlavním městem Kujavského knížectví byla Inowrocław; ve století 14. až 18. pak společně s Brestem Kujavským, Bydhoští a Gniewkovem. Společný sněm kujavských vojvodství zasedal v teto době v Radziejově. V důsledku napoleonských válek se Inowrocław stala centrem německé části Kujavska a Włocławek části ruské. Ve Włocławku dnes sídlí kujavský biskup a město je nejdůležitějším etnografickým centrem této země, ovšem největším městem a zároveň politickým a ekonomickým centrem je Bydhošť.

Území je obýváno Kujavany, slovanským obyvatelstvem dorozumívajícím se kujavským nářečím polštiny.[2]

  1. Kujavsko – Polské nářečí. Multimediální průvodce pod redakcí Haliny Kraś. www.gwarypolskie.uw.edu.pl [online]. [cit. 2010-09-02]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2013-04-19. 
  2. Kujavština – Polské nářečí. Multimediální průvodce pod redakcí Haliny Kraś. www.gwarypolskie.uw.edu.pl [online]. [cit. 2010-09-02]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2013-11-13. 

From Wikipedia, the free encyclopedia · View on Wikipedia

Developed by Tubidy