Liliales

Liliales
(Red ljiljana)
Raspon fosila: Rana kreda, prije 120 miliona godina – Sadašnjost
Lilium bosniacum
Sistematika
CarstvoPlantae
DivizijaMagnoliophyta
RazredLiliopsida
RedLiliales
Porodice
Alstroemeriaceae

Campynemataceae
Colchicaceae
Corsiaceae
Liliaceae
Melanthiaceae
Petermanniaceae
Philesiaceae
Ripogonaceae
Smilacaceae

Sinonimi
  • Liliiflora
Lilium martagon

Liliales, prema Grupi za filogeniju angiospermi, je jedan od redova monokotiledonskih cvjetnica, u okviru lilioidnih monokotiledona. Ovaj red nužno uključuje tipsku porodicu Liliaceae. APG III sistem (2009) ovaj red stavlja u kladus monokotiledona . U APG III, porodica Luzuriagaceae kombinira se s porodicom Alstroemeriaceae, a prepoznata je porodica Petermanniaceae.[1][2][3]

I red Lililiales i porodica Liliaceae imali su široko spornu prošlost, pri čemu se obuhvatnost redova uveliko razlikovala od jednog taksonoma do drugog. Prethodni članovi ovog reda, koji su u jednoj fazi uključivali većinu monokotiledona sa istaknutim tepalima i kojima nedostaje skrob u endospermu, sada su raspoređeni u tri reda, Liliales, Dioscoreales i Asparagales, koristeći pretežno molekulskogenetiče pokazatelje.

Novodefinirani red Liliales ima monofiletsko porijeklo sa deset porodica. Dobro poznate biljke iz reda uključuju Lilium (ljiljan), tulipan, sjevernoameričke divlje biljke roda Trillium i Smilax .

Tako ograničen, ovaj red se uglavnom sastoji od zeljastih biljaka, ali se javljaju i lijane i grmovi. To su uglavnom trajnice, s organima za skladištenje hrane, kao što su podanak ili rizomi. Porodica Corsiaceae značajna je po heterotrofnoj dopunskoj ishrani.

Ovj red ima rasprostranjenje širom svijeta. Veće porodice (s više od 100 vrsta) otprilike su ograničene na Sjevernu hemisferu, ili su distribuirane širom svijeta, centrirajući se na sjever. S druge strane, manje porodice (do 10 vrsta) ograničene su na Južnu hemisferu ili ponekad samo na Australiju ili Južnu Ameriku. Ukupni broj vrsta u redu je sada oko 1768.

Kao i u bilo kojoj grupi zeljastih biljaka, fosilni zapisi o lilialesima prilično su malobrojni Postoji nekoliko vrsta iz eocena, poput Petermanniopsis anglesaensis ili Smilax, ali njihova identifikacija nije tačna. Drugi poznati fosil je Ripogonum scandens iz miocena. Zbog nedostatka podataka, čini se da je nemoguće precizno odrediti starost i početno rasprostranjenje ovog reda. Pretpostavlja se da potiči iz donje krede, prije više od 100 miliona godina. Fosilne vodene biljke iz krede sjeveroistočnog Brazila i nove kopnene vrste, smještene u novi rod Cratosmilax, sugeriraju da su se prve vrste pojavile prije otprilike 120 miliona godina kada su kontinenti formirali Pangeu, prije nego su se odvojile Azija, Afrika i Amerika.[4] Početna diverzifikacija, prema sadašnjim porodicama, dogodila se između 82 i 48 miliona godina prije sadašnjosti.[5]

Sada red ima 10 porodica, 67 rodova i oko 1.768 vrsta.

  1. ^ Simpson, Michael G. (2011). Plant Systematics. Academic Press. ISBN 0-08-051404-9.CS1 održavanje: ref=harv (link)
  2. ^ Dahlgren, R.M.; Clifford, H.T.; Yeo, P.F. (1985). The families of the monocotyledons. Berlin: Springer-Verlag. ISBN 978-3-642-64903-5. Pristupljeno 10. 2. 2014.CS1 održavanje: ref=harv (link)
  3. ^ Raven P. H., Johanson G. B. (1999). Biology. WCB/McGraw–Hill, New York.
  4. ^ Flaviana et al 2014.
  5. ^ Vinnersten i Bremer 2001.

From Wikipedia, the free encyclopedia · View on Wikipedia

Developed by Tubidy