Madonna

 See artikkel on Maarja kujutamisest kunstis; laulja kohta vaata artiklit Madonna (laulja); tema albumi kohta vaata artiklit Madonna (album); Edvard Munchi maali kohta vaata artiklit Madonna (Edvard Munch).

Suurhertsogi madonna (Madonna del Granduca). Raffael, 1505
Madonna roosilehtlas. Martin Schongauer, 1473
Kunstimälestiseks arvatud skulptuur "Madonna lapsega" Muuga mõisa peahoones

Madonna (keskaja itaalia keeles ma donna [maˈdɔn.na] 'mu daam', 'mu emand' on Jeesuse ema Maarja tiitel; inglise keeles Our Lady, prantsuse keeles Notre Dame) tähistab kunstis Maarjat ja Maarja kujutist kunstiteostel kristlikus ikonograafias, eelkõige maalidel ja skulptuuris. Maarja ikonograafia on kesksel kohal nii katoliku kui ka õigeusu traditsioonis ning ta võib olenevalt pilditüübist olla kujutatud kas koos Jeesuslapsega või ilma temata. Sõna "madonna" kasutatakse Maarja kujutamise kohta rohkem harduspiltide kui jutustava süžeega maalide puhul, teose ajaloolisest kontekstist lahus, ja selle kasutamine kriipsutab alla teose hilisemat õpetuslikku ja sentimentaalset tähendust[1]. Eesti keelde on sõna jõudnud saksa keele vahendusel[2].

Sõna "madonna" või "madonna lapsega" esineb paljude maalide pealkirjas alates renessansist ("Sixtuse madonna"), osa neist nimetustest on antud hilisemal ajal. Õigeusu traditsioonis kasutatakse sõna "madonna" asemel sõna "Jumalaema" (kreeka Theotokos 'jumalasünnitaja'), ja eriti õigeusu traditsioonis jaguneb Maarja ikonograafia paljudeks alamtüüpideks, mis lähtuvad kas eeskujuikooni päritolukohast (Vladimiri Jumalaema, Ivironi Jumalaema, Korsuni Jumalaema, Blachernitissa) või kujutatute asendist (Hodegetria, Eleusa jt). Läänekirikus kasutatakse sõna "madonna" tavaliselt selliste kujutiste kohta, millel Maarja asub kompositsioonis kesksel kohal, kas koos Jeesuslapsega või ilma temata, ja temast kahel pool külgedel võivad olla inglite või pühakute figuurid. Narratiivset pilti, nagu Maarja kuulutamise stseen, reeglina madonnapildiks ei nimetata.


From Wikipedia, the free encyclopedia · View on Wikipedia

Developed by Tubidy