Mizoginija je mržnja, prezir ili predrasuda prema ženama. To je oblik seksizma koji održava niži društveni položaj žena u odnosu na muškarce i time održava društvene uloge patrijarhata. Mizoginija je raširena hiljadama godina. Odražava se u umjetnosti, književnosti, društvenoj strukturi, historijskim događajima, mitologiji, filozofiji i religiji diljem svijeta.
Primjer mizoginije je nasilje nad ženama, koje uključuje obiteljsko nasilje i u svojim najekstremnijim oblicima, mizogini terorizam i femicid. Mizoginija također često djeluje kroz seksualno uznemiravanje, prisilu i psihološke tehnike usmjerene na kontrolu žena, te kroz zakonsko ili društveno isključivanje žena iz punog građanstva. U nekim slučajevima mizoginija nagrađuje žene za prihvaćanje podređenog položaja.
Mizoginija se može shvatiti kao stav pojedinaca, posebno muškaraca, te kao raširena kulturna navika ili sistem.
U feminističkom načinu razmišljanja, mizoginija također uključuje odbacivanje ženskih kvaliteta. Prezirno gleda na institucije, posao, hobije ili navike povezane sa ženama. Odbacuje sve aspekte muškaraca koji se smatraju ženstvenim ili nemuževnim. Mizoginija može uključivati mržnju prema LGBT osobama u obliku homofobije i transmizoginije. Rasizam i druge predrasude mogu ojačati i preklapati se s mizoginijom.
Prema Oxfordskom rječniku engleskog jezika, engleska riječ "misogyny" sastavljena je sredinom 17. stoljeća od grčke riječi misos 'mržnja' + gunē 'žena'.[1] Riječ se rijetko koristila sve dok je nije popularizirao drugi val feminizma 1970-ih.