Oligomer

Oligomer (lat. "oligo" = nekoliko, malo + –"mer" = dio) – u hemiji – je kompleksna molekula, koja se sastoji od nekoliko spojenih monomernih jedinice, za razliku od polimera , gdje broj monomera, u principu, nije ograničen. Dimeri, trimeri i tetrameri su, naprimjer, oligomeri koji se sastoji od dva, tri i četiri monomera.

U kontekstu biohemije, pojam oligomer obično se odnosi na makromolekulski kompleks koji je formiran nekovalentnim vezama nekoliko makromolekula kao što su proteini ili nukleinske kiseline. U tom smislu, homo-oligomer je formirana od nekoliko identičnih molekula, za razliku od, a hetero-oligomera sa više od jedne, odnosno od drugačijih makromolekula. Kolagen je primjer homo-oligomernih proteina koji se sastoje od tri identična proteinska lanca. Termin "multimer" ("multi" = više od jednog + -mer , "dio") se koristi sa značenjem sličan onom u oligomernom kontekstu proteina.[1][2][3][4][5]

Oligomerna su mnoga ulja, kao što su tečni parafini i plastifikatori, koji su oligomerni esteri naširoko koriste za ublažavanje termoplastike, kao što je PVC. Oni mogu biti sastavljeni od povezanih monomera ili odvajanje od viših frakcija sirove nafte. Polibutene je oligomerno ulje koje se koristi za kit. Grčki prefiksi se često koristi za označavanje broja monomernih jedinica u oligomeru, na primer tetramer se sastoji od četiri jedinice i heksamer od šest i tako redom.

U biohemiji , termin oligonukleotid ili, neformalno, "oligo" – koristi se za kratke, jednostruke fragmente nukleinskih kiselina, kao što su DNK ili RNK ili slični fragmenti analoga nukleinskih kiselina, kao što su peptidne nukleinske kiseline ili morfolinosi . Takve oligosekvence se koriste u hibridizaciji eksperimentima (vezan za stakla slajdove ili najlon membrane), kao sonde za in situ ili u antisens eksperimente kao što je genski nokaut.

To se može odnositi i na proteinski kompleks koji se sastoji se od dva ili više podjedinica . U ovom slučaju, složen je od nekoliko različitih proteinskih podjedinica koje se naziva heterooligomeri ili heteromeri . Kada se je kompleks podjedinica sastavljen samo od jednakih proteina, to se zove homooligomer ili homomer.

  • Oligomeracija je hemijski proces koji spaja monomere u makromolekulske komplekse dokonačnog stupnja: polimerizacije. Raspravlja se da li su oligomeri sastavljeni od 10 do 100 monomera.

Kada se oligomer formira kao rezultat prijenosa lanca, zove se telomer, a proces telomerizacija. A telomera je regija visoko ponavljajućih DNK na kraju linearnog hromosoma.

  1. ^ Bajrović K, Jevrić-Čaušević A., Hadžiselimović R., Ed. (2005): Uvod u genetičko inženjerstvo i biotehnologiju. Institut za genetičko inženjerstvo i biotehnologiju (INGEB), Sarajevo, ISBN 9958-9344-1-8.
  2. ^ Kapur Pojskić L., Ed. (2014): Uvod u genetičko inženjerstvo i biotehnologiju, 2. izdanje. Institut za genetičko inženjerstvo i biotehnologiju (INGEB), Sarajevo, ISBN 978-9958-9344-8-3.
  3. ^ Hadžiselimović R., Pojskić N. (2005): Uvod u humanu imunogenetiku. Institut za genetičko inženjerstvo i biotehnologiju (INGEB), Sarajevo, ISBN 9958-9344-3-4.
  4. ^ Alberts B. (2002)ː Molecular biology of the cell. Garland Science, New York, ISBN 0-8153-3218-1.
  5. ^ Međedović S., Maslić E., Hadžiselimović R. (2000): Biologija 2. Svjetlost, Sarajevo, ISBN 9958-10-222-6.

From Wikipedia, the free encyclopedia · View on Wikipedia

Developed by Tubidy