Sagedusruum

Fourier' teisenduse visualiseerimine. Aegruumis olev signaal viiakse üle sagedusruumi.

Sagedusruumiks (inglise keeles frequency domain) nimetatakse signaalide kujutamist nende individuaalsete sageduskomponentidena. Sellises esitusviisis on näha kõik signaali individuaalsed sageduskomponendid hertsides. See on vastandiks ajas või ruumis olevatele signaalidele, mille puhul on teada signaali väärtus igal ajahetkel või ruumilises asukohas.

Signaaliks on tavaliselt mingisugused mõõtmistulemused nagu heli, elektriline pinge, temperatuur või mõni muu sarnane suurus. Veel käsitletakse signaalitöötluses signaalina ka mitmedimensioonilisi andmeid nagu pilt ja video. Piltide puhul on signaal ruumipõhine – igale punktile pildil (pikslile) ei vasta mitte eraldi ajahetk vaid positsioon. Pildi punktide muutust ajas käsitletakse videosignaalina.

Sagedusruumi eeliseks on see, et see võimaldab signaali andmetel teha vähema arvutusliku keerulisuse ja ajakuluga erinevaid matemaatilisi operatsioone. Üks sagedusruumi tavalisi kasutusjuhte on müra eemaldamine signaalist. Signaalis olev müra väljendub lisasagedustena. Need sagedused on võimalik erinevate metoodikate abil tuvastada ning nende mõju vähendada või need üldse signaalist eemaldada. Lõpptulemuse saab, kui allesjäänud sagedustest signaal uuesti rekonstrueerida.[1]

  1. S. Allen Broughton, Kurt Bryan (2018). Discrete Fourier Analysis and Wavelets: Applications to Signal and Image Processing, 2nd Edition. Wiley. Lk 71.

From Wikipedia, the free encyclopedia · View on Wikipedia

Developed by Tubidy