Mobiilipank

Mobiilipank (inglise keeles mobile bank) on mobiilirakendus, mis võimaldab panga kliendil kasutada pangateenuseid nutitelefoni abil.[1] Et kasutada mobiilipanga rakendust, on vaja internetiühendust, kuid ühtegi uut lepingut internetipanga kliendil sõlmima ei pea.[2] Ligipääs mobiilipanga teenusele on üldjuhul tagatud 24 tundi ööpäevas. Kuigi mõne panga puhul võib-olla erandeid on mobiilipanga kasutamine üldjuhul tasuta.

Enamikku internetipanka sisselogimise võimalustest saab kasutada ka mobiilipanka puhul, kuid pangad võivad mobiilipanka sisselogimiseks pakkuda ka muid võimalusi, näiteks püsiparool, paroolikaart, Smart-ID, PIN-kalkulaator, Mobiil-ID, ise loodud PIN-kood. Mobiilipank on mõeldud nii era- kui ka äriklientidele[2][3][4] ning mobiilipanga rakenduse saab alla laadida iPhone’ile App Store’ist või Androidile Google Playst[3][4][5][6], mida saab kasutada ka iPadis.

Võrreldes internetipangaga on mobiilipank vormilt lihtsam ning kasutajatel on suuremad ootused selle kiirusele ja kasutusmugavusele. On oluline, et klient ei peaks palju vaeva nägema uue süsteemi õppimisega ning et tal oleks ligipääs igal ajal ja igas kohas. Sarnaselt internetipangale peab mobiilipank olema turvaline. Panga jaoks on eeliseks teenuste osutamisega seotud väiksed transaktsioonikulud, sest sellega ei kaasne näiteks telleri töötasu.[7] Mobiilipank võimaldab teha küll erinevaid sularahata tehinguid, kuid sularahaga tehingute sooritamiseks tuleb siiski külastada pangakontorit või kasutada sularahaautomaati.

Eesti krediidiasutustest pakuvad mobiilipanga teenust AS DNB Pank, AS Eesti Krediidipank, AS LHV Pank, AS SEB Pank, Swedbank AS ja Tallinna Äripanga AS, välisriikide krediidiasutustest Danske Bank A/S Eesti filiaal ning Nordea Bank AB Eesti filiaal. [8][9][10]

  1. David Porteous "Just how transformational is m-banking?" FinMark Trust 2007, lk 1-32.
  2. 2,0 2,1 "Arhiivikoopia". Originaali arhiivikoopia seisuga 28. juuli 2017. Vaadatud 7. mail 2017.{{netiviide}}: CS1 hooldus: arhiivikoopia kasutusel pealkirjana (link)
  3. 3,0 3,1 https://www.swedbank.ee/private/home/more/channels/mobile?language=EST
  4. 4,0 4,1 http://www.seb.ee/igapaevapangandus/teeninduskanalid/mobiilipank
  5. "Arhiivikoopia". Originaali arhiivikoopia seisuga 28. juuli 2017. Vaadatud 7. mail 2017.{{netiviide}}: CS1 hooldus: arhiivikoopia kasutusel pealkirjana (link)
  6. http://www.nordea.ee/teenused+erakliendile/igap%C3%A4evapangandus/e-pangandus/mobiilirakendus/53017.html
  7. https://www.javelinstrategy.com/press-release/javelin-identifies-15-b-mobile-banking-cost-savings-leveraging-omnichannel-approach
  8. https://www.fi.ee/index.php?id=287
  9. https://www.fi.ee/index.php?id=537
  10. http://kasulik.delfi.ee/news/uudised/andmekaitse-inspektsiooni-avastus-seb-kusib-ainsana-mobiilipanga-kasutajalt-ligipaasu-telefoniraamatule?id=77286196

From Wikipedia, the free encyclopedia · View on Wikipedia

Developed by Tubidy